• (0286) 212 9093
  • info@e-tlyuklemeci.com

NASIL TL YÜKLERİM ?

3D Secure Nedir ?

İnternet kullanımının günümüzde oldukça gelişmesi, alışverişlerin de internet üzerinden gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin ödemesi ile büyük bir çoğunlukla kredi ya da banka kartı ile gerçekleştiriliyor. Üstelik, alıcının kredi kartı bilgilerini ve arka bölümde bulunan CVC kodunu site içerisinde kullanması gerekiyor. Bu aşamada kullanıcıların güvenliğini ise 3D secure sağlıyor. Peki, 3D Secure nedir? 
İnternet sitelerinin, kredi kartı firmaları ile yaptıkları anlaşma sonucu ortaya çıkan 3D secure sistemi, kullanıcıların internetten yaptıkları kredi ve banka kartı ödemelerinde güvenliklerini sağlamakta büyük rol oynuyor. 3D secure sistemi, günümüzde Akbank, Garanti, Ziraat ve İş Bankası başta olmak üzere birçok banka tarafından kullanılmaktadır.
Alışveriş esnasında, ödeme kısmına gelindiğinde kişinin kart numarası, son kullanma tarihi ve CVC kodu bilgilerini girmesi gerekiyor. Bu aşamada kullanıcıların bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemek için site içerisinde SSL koruma sertifikası bulunması gerekiyor. SSL sertifikasının olup olmadığını öğrenmek için sitenin adres kısmında yer alması gereken yeşil kilit logosunu kontrol edebilirsiniz. Ödeme sayfasında yeşil kilit yok ise bu site üzerinden alışveriş yapmamanız daha iyi olacaktır.

3D secure uygulaması ise kullanıcının kart bilgilerini girdikten sonra, kullanıcıyı başka bir sayfaya yönlendiriyor. Bu sayfa içerisinde ise, kullanıcının kart bilgilerinde yer alan cep telefonuna gönderilen şifrenin girilmesi bekleniyor. 180 saniye içerisinde cep telefonuna gelen onay kodu bu alana girilmezse, ödeme işlemi iptal ediliyor. Günden güne yaygınlaşan bu sistem sayesinde, online satış siteleri üzerinden kart bilgileriniz kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmiş olsa bile kartınızın kullanılma ihtimali ortadan kaldırılıyor. Ayrıca, telefonunuza siz alışveriş yapmadığınız halde onay şifresi gelirse, hemen bankanızı arayarak işlemin nereden yapıldığını tespit edebilir, kart bilgilerinde değişiklik talebinde bulunabilirsiniz.
3D secure uygulaması sayesinde mağazalar da birçok avantaj elde ediyor. Bu avantajlar sayesinde internet mağazaları da rahat bir nefes alıyor. 3D secure uygulamasından önce, çalıntı kart bilgileri ile alışveriş yapmak isteyen kişiler tespit edilemiyor ve işlem iptal edilemiyordu. Bu uygulama sayesinde, internetten satış yapan mağazalar kişinin kart sahibi olup olmadığını tespit edebiliyor. Böylece güvenilir bir e-Ticaret ortamı oluşuyor ve çalıntı bilgiler ile alışveriş yapılan mağazalar da mahkeme ve şikayet derdinden kurtuluyor. Bu sistemin mağazalara sağladığı bir diğer avantaj ise kötü niyetli müşterilere karşı koruma olarak nitelendirilebilir. Kişinin cep telefonuna kod gönderilmesi sayesinde, kişi ‘’Alışverişi ben yapmadım’’ diye bir itiraz ile mahkemeye başvuramıyor.
Siz de online mağaza işletiyorsanız, avantaj elde etmek için e-Ticaret sitenize 3D secure sistemi kurabilirsiniz. Müşteriyseniz de kart bilgilerinizin korunması adına SSL sertifikası ve 3D secure sistemi aktif olan siteleri tercih edebilirsiniz.